Jour De Fete Car Show Results

Results from the Jour de Fete Car Show organized by the Ste. Genevieve Gearheadz Car Club on August 11 at the Ste. Genevieve Knights of Columbus:

STOCK CARS

Class 2

1 — Vernon Vineyard, 1961 Mercury Comet; 2 — Chad Ebbers, 1967 Chevy Chevelle; 3 — Tim Linderer, 1964 Chevy Impala.

Class 3

1 — Mike Reynolds, 1979 Dodge Aspen; 2 — Clay Corten, 1987 Chevy Monte Carlo SS; 3 — Danial Gruber, 1970 Chevy Malibu.

Class 4

1 — Dennis McBee, 2013 Ford Mustang; 2 — David Miller, 2016 Dodge Challenger; 3 — Dan Prince, 2016 Ford Mustang.

Stock Trucks

Class 5

1 — Clem Donze, 1941 Chevy Canopy Express.

Class 6

1 — Zack Kreitler, 1965 Chevy C-10.

Class 7

1 — Wilson Reed, 1978 Dodge Lil Red Express; 2 — Les Schmeider, 1984 Chevy K-10; 3 — Ray Holl, 1983 GMC Sierra.

Class 8

1 — Bill Hotop, 2007 Chevy Silverado; 2 — Bill Bye, 1998 Chevy Silverado.

Street Rod Car

Class 9

1 — Gary Bierman, 1929 Ford Coupe.

Class 10

1 — Phil Clifton, 1932 Ford Coupe; 2 — Pat West, 1940 Ford Coupe; 3 — Jim Tucker, 1940 Ford Convertible.

Street Rod Truck

Class 11

1 — Tim Kennon, 1934 Ford Pick-Up.

Street Machine Car

Class 13

1 — Josh Gegg, 1969 Chevy Camaro; 2 — John Rodgers, 1964 Dodge 440; 3 — Mike Carcraft, 1950 Chevy Fleetline.

Class 14

1 — Ross Rinne, 1973 Dodge Challenger.

Street Rod Truck

Class 15

1 — Butch Scherer, 1951 Chevy 3100.

Class #16

1 — John Gales, 1968 Chevy Truck.

Imports

Class 17    

1 — Kenny Head, 1966 VW Beetle.

Corvette

Class 18

1 — Wayne Reuss, 1966 Chevy Corvette.

Class 19

1 — Skylar Ring, 1973 Chevy Corvette.

 Class 20

1 — Brian Hartman, 1996 Chevy Corvette; 2 — Joe Medlock, 1986 Chevy Corvette; 3 — Don Bathe, 1996 Chevy Corvette.

Class 21

1 — Jeff Seaborn, 2016 Chevy Corvette; 2 — Edna Reuss, 2019 Chevy Corvette.

Mustangs

Class 22

1 — Jim Murphy, 1969 Ford Mustang; 2 — Chris Rector, 1967 Ford Mustang; 3 — Paul Kreitler, 1965 Ford Mustang.

Class 23

1 — Phil Dolde, 1993 Ford Mustang.

A-Body GM

Class #24

1 — Scott Schmeider, 1968 Chevy Chevelle; 2 — Richard Worley, 1971 Chevy Chevelle; 3 — Rick Horrell, 1969 Chevy Chevelle.

F-Body GM

Class 25

1 — Todd Hansen, 1967 Chevy Camaro; 2 — Harold Miller, 1967 Pontiac Firebird; 3 — Mark Wilson, 1968 Chevy Camaro.

Class 26

1 — Jim Miller, 1973 Chevy Camaro; 2 — Gregg Brewer, 1979 Chevy Camaro.

Class 27

1 — Steve Schmeider, 2000 Pontiac Trans Am; 2 — Gabe Bader, 2002 Pontiac Trans Am; 3 — Danial Bathe, 1999 Pontiac Firebird

Tri-Fives

Class 27

1 — Joe Corso, 1957 Chevy Bel-Air; 2 — Wes Nordal, 1955 Chevy Bel-Air; 3 — Josh Heberlie, 1955 Chevy Bel-Air.

Others

Class 29

1 — Ed Boyer, 1967 Chevy Camaro.

Class 30

1 — Patrick Joggerst, 2007 Ford F-350; 2 — Jeff Koenig, 2010 Chevy Camaro; 3 — Derek Roth, 1988 Chevy S-10.

Class 31

1 — Jeremy Cook, 1953 Ford Custom; 2 — Bill Wilkerson, 1965 Ford F-100.

Class 32

1 — Ed Brown, 2012 Ford Mustang.

Best of Show

Jim Murphy, 1969 Ford Mustang.

Best Paint

Mike Cracraft, 1950 Chevy Fleetline

Best Interior

Jeff Koenig, 2010 Chevy Camaro.

Best Engine

Scott Schmeider, 1968 Chevy Chevelle.

Ladies Choice

Wes Nordal, 1955 Chevy Bel-air

KNIGHTS OF COLUMBUS Choice

Clem Donze, 1941 Chevy Canopy Express

DJ Choice

John Gales, 1968 Chevy C-10.

(Results provided by Ste. Genevieve Gearheadz Car Club.)

Leave a Comment